Relacja: Wizytacja biskupia i bierzmowanie

08
Maj

5 maja br. w naszej franciszkańskiej parafii w Lwówku Śląskim przeżywaliśmy czas kanoniczej wizytacji biskupiej. Przez cały dzień w progach naszego klasztoru i kościoła gościliśmy księdza biskupa pomocniczego diecezji legnickiej Marka Mendyka. Księdzu biskupowi towarzyszył ks. dr Jarosław Kowalczyk.

Czas kanonicznej wizytacji rozpoczął się Mszą św. o godz. 8:30. Księdza biskupa w drzwiach kościoła powitała nasza wspólnota klasztorna wraz ze zgromadzonymi parafianami. Następnie ojciec proboszcz odczytał sprawozdanie z sytuacji gospodarczo-duszpasterskiej naszej parafii. W czasie Mszy św. ksiądz biskup wygłosił homilię do zgromadzonych wiernych.

Kolejnym punktem spotkania księdza biskupa z wiernymi naszej parafii była Msza św. w kościele filialnym w Żerkowicach. Tam również ksiądz biskup wygłosił homilię.

O godz. 11:30 w kościele parafialnym, w czasie Sumy ksiądz biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii. W słowie skierowanym do zgromadzonych zachęcał do odważnego dawania świadectwa wiary, które poprzedzone powinno być osobistą relacją z Bogiem.

Po południu sprawdzone zostały prowadzone w parafii księgi kancelaryjne. Natomiast o godz. 15:00 miało miejsce spotkanie z członkami wspólnot duszpasterskich, które rozpoczęło się od modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego. Po modlitwie miało miejsce przemówienia przedstawicielki Rady Parafialnej. Następnie ojciec proboszcz przedstawił wszystkie wspólnoty gromadzące się przy naszej parafii. Na zakończenie spotkania ksiądz biskup skierował swoje słowo do zgromadzonych.

Ostatnim punktem wizytacji było spotkanie księdza biskupa z katechetami, pracującymi w szkołach na terenie naszej parafii.

Wizytacja kanoniczna parafii odbywa się co 5 lat. Ma ona na celu bliższe poznanie warunków pracy duszpasterzy oraz społeczności wiernych. To także okazja, aby przedstawić dobre pomysły duszpasterskie, jakie realizuje się w parafii oraz pochylić się nad tym, co jeszcze można zmieniać na lepsze.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII